Jak zaoszczędzić na OC – 9 sposobów

porównywarka OC

Ceny ubezpieczenia OC wciąż rosną i niestety, według specjalistów z branży ubezpieczeń ta tendencja nie ulegnie zmianie. Nie musisz się jednak obawiać, że tania polisa to problem. Wystarczy skorzystać z licznych okazji na obniżenie cen OC. Wówczas zapłacona składka nie wyczyści Twojego portfela. Podpowiadamy jak to zrobić.

1. Porównując ceny OC możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych

Porównanie cen polis jest najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na to, aby nie przepłacać za OC. Zestawianie ze sobą wielu takich samych produktów, które różnią się jedynie ceną i nazwą firmy (zakres ochrony OC narzuca ustawa), pozwoli ci szybko ocenić, gdzie opłaci się kupić najkorzystniej. Forma porównania leży w twojej gestii. Możesz odwiedzać stronę każdego ubezpieczyciela z osobna, możesz także zadzwonić do każdej firmy i poprosić o przeliczenie składek. Łatwiej, szybciej i wygodniej będzie, jeśli skorzystasz z kalkulatora OC AC przygotowanego przez Rankomat.pl. Tego typu narzędzi jest w internecie bardzo dużo, więc na pewno znajdziesz takie, które będzie ci odpowiadać najbardziej.

Porównaj ceny ubezpieczeń komunikacyjnych

Wylicz swoją składkę i ubezpiecz auto nawet 30% taniej

Kalkulator OC/AC

2. Zakup przez internet zawsze się opłaca

Pewnie już dawno zauważyłeś, że jeśli kupujesz coś przez internet, w znakomitej większości przypadków cena będzie niższa od tej w sklepie stacjonarnym. Ubezpieczenia nie są tu wyjątkiem. Możesz być pewien, że cena OC kupionego online będzie znacznie korzystniejsza niż u agenta stacjonarnego. Skoro samodzielnie przechodzisz proces kalkulacji i sam dokonujesz zakupu, obniżasz koszty ubezpieczyciela, za co ten jest skłonny sprzedać ci tańszą polisę.

3. Płacisz kartą kredytową – oszczędzasz nawet 5%

W każdym towarzystwie, które oferuje zakup ubezpieczenia przez internet masz możliwość opłacenia polisy na kilka sposobów. To ty decydujesz, który jest dla Ciebie najwygodniejszy, jednak warto abyś pamiętał, że jeśli zdecydujesz się na opłacenie OC kartą kredytową lub przelewem z internetowego konta bankowego, od większości firm otrzymasz dodatkowe zniżki. Zwykle wynoszą one 4-5%.

4. Własne zniżki w OC – najlepsza recepta na tanie ubezpieczenie

Bez wątpienia zniżki i ulgi jakie oferują ubezpieczyciele za każdy rok bezszkodowej jazdy są jedną z najskuteczniejszych metod na obniżenie ceny obowiązkowej polisy OC. Jeśli jeździsz bezpiecznie i nie powodujesz żadnych szkód na drodze, zmniejsza się ryzyko spowodowania ich w kolejnym roku. Ubezpieczyciele chętnie „premiują” bezszkodowych kierowców. Na początku będą to obniżki rzędu 5-10%, potem za każdy kolejny rok naliczą dodatkowe 10%, aż do wysokości nawet 80%.

5. Zniżki od współwłaściciela mogą się przydać

Jeśli nie posiadasz maksymalnych zniżek, a nie uśmiecha ci się płacić wysokich składek za OC to zastanów się, czy nie chciałbyś dopisać do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela z maksymalnymi ulgami. W świecie ubezpieczeń panuje bowiem zasada, że przy obliczaniu ceny OC przyjmuje się ulgi tej osoby, która ma je najwyższe. Dzięki temu zapewnisz sobie tańsze OC, przynajmniej do czasu, aż sam wypracujesz maksymalne zniżki.

6. Uwaga! Młody kierowca w dowodzie rejestracyjnym = wyższe składki OC

Dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela z większymi zniżkami jest szczególnie korzystne dla młodych kierowców, ale… „kij ma dwa końce”.

Osoby bardzo młode lub takie, które właśnie odebrały prawo jazdy, statystycznie powodują na drogach najwięcej szkód. Większość firm ubezpieczeniowych nie pozostaje temu obojętna: jeśli młody kierowca zostanie współwłaścicielem auta, składka za OC pójdzie do góry nawet o kilkaset złotych – przestrzega Magdalena Drozd, specjalista ds. ubezpieczeń z internetowej porównywarki Rankomat.pl – w dodatku, gdy młody kierowca spowoduje szkodę, druga osoba straci część zniżek w OC nie tylko w przypadku auta będącego współwłasnością, ale także na inne swoje samochody, które ubezpiecza – dodaje M. Drozd.

7. Zyskasz nawet 8% za samo użycie kodu promocyjnego

Cenę ubezpieczenia OC możesz skutecznie obniżyć przy zastosowaniu specjalnych promocyjnych kodów (nawet do 8% – zależy od towarzystwa). Takie kody otrzymasz posiadając np. ubezpieczenie domu w danym towarzystwie lub podczas różnego rodzaju akcji promocyjnych. Kod wpisujesz do odpowiedniej rubryki podczas przeliczania składki.

8. Mniejsza pojemność silnika = mniejsza cena OC

Pojemność silnika wpływa na składkę OC. Pamiętaj o tym zwłaszcza, gdy decydujesz się zmienić samochód albo kupujesz nowy. Im mniejszą będzie miał on pojemność, tym mniejsza moc silnika i maksymalna prędkość z jaką może się taki samochód poruszać. Ubezpieczyciel ocenia więc, że ryzyko spowodowania bardzo poważnych i bardzo kosztownych szkód jest mniejsze. Mniejsza będzie zatem również składka Twojego ubezpieczenia OC.

9. Za pakiet ubezpieczeń płaci się mniej

Jeśli jeden ze swoich pojazdów ubezpieczyłeś w towarzystwie X, możesz otrzymać u niego dodatkowe zniżki na OC drugiego auta. Kiedy jesteś już klientem danego towarzystwa i chcesz ponownie skorzystać z jego usług, kolejną polisę OC kupisz na preferencyjnych warunkach.
Towarzystwa często oferują także swoim obecnym klientom bardzo atrakcyjne oferty na inne typy ubezpieczeń, np. domu, na życie. Dlatego warto, abyś sprawdził ceny „u siebie”, zanim pójdziesz do konkurencji. Pamiętaj jednak, że nie jest to regułą.

Sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia OC jest całkiem sporo. Nie jesteś więc skazany tylko na patrzenie, jak koszty składek rosną z miesiąca na miesiąc. Możesz zadziałać i sporo zaoszczędzić, biorąc pod uwagę wyżej wymienione wskazówki.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz