Intermodal – czym jest transport intermodalny?

Intermodal, czyli transport intermodalny to forma przewozu ładunków, która wykorzystuje przynajmniej dwa środki transportu. Jak wygląda to w praktyce? Jakie są wady i zalety transportu intermodalnego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Intermodal – czym jest transport intermodalny?

Co to jest transport intermodalny?

Transport intermodalny, czyli tzw. Intermodal to jak wspomniano we wstępie przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jeden rodzaj transportu. Istotne w tym przypadku jest jednak to, że odbywa się on z wykorzystaniem wyłącznie jednej jednostki ładunkowej, która jest używana od załadunku, aż do rozładunku w punkcie docelowym. Może nią być np. kontener, specjalny pojemnik, czy naczepa. Transport intermodalny najczęściej łączy w sobie transport drogowy oraz kolejowy, co pozwala zmniejszyć koszty przewozu. W praktyce wygląda to w ten sposób, że ładunek przewożony jest samochodem od klienta do stacji kolejowej, gdzie zostaje przeładowany na pociąg. Po dojechaniu do stacji kolejowej znów umieszcza się go na samochodzie, co pozwala dotrzeć bezpośrednio do odbiorcy. Oczywiście Intermodal może wykorzystywać nie tylko przewozy drogowe, czy kolejowe, ale również lotnicze, czy morskie. Sprawdzają się one doskonale w przypadku, gdy transport intermodalny świadczony jest jako transport międzynarodowy.

Transport intermodalny – zalety

Co sprawia, że wiele firm decyduje się na korzystanie z transportu intermodalnego? Przede wszystkim uzyskiwane przez nie korzyści. Należy zaliczyć do nich chociażby wspomnianą już redukcję kosztów, ponieważ Intermodal z reguły jest tańszy niż inne formy transportu. Zaletą z pewnością jest również możliwość optymalizacji transportu, co wynika z faktu, że w przypadku Intermodalu klient otrzymuje wiele wariantów do wyboru. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z transportem intermodalnym? Przede wszystkim jest to:

– większe bezpieczeństwo ładunków, co wynika za braku ingerencji w nie na całej trasie;

– zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w odniesieniu do zwykłego transportu samochodowego;

– odciążenie dróg, co pozwala zauważalnie zmniejszyć korki.

Co to jest transport intermodalny?

Wady transportu intermodalnego

Czy transport intermodalny ma jakieś wady? Wymienić wśród nich należy małą elastyczność, ponieważ przewozy odbywają się zgodnie z kolejnością połączeń. W odniesieniu do transportu samochodowego jest to zdecydowany minus, ponieważ samochód może wyruszyć bezpośrednio po załadowaniu. Co jeszcze można rozpatrywać jako wadę transportu intermodalnego? W niektórych przypadkach wadą jest czas, ponieważ transport intermodalny w wielu przypadkach trwa dłużej niż bezpośredni przewóz ładunku z punktu A do punktu B.

Podsumowując należy stwierdzić, że Intermodal to rodzaj transportu kombinowanego, który wykorzystuje przewozy drogowe wyłącznie na początkowym oraz końcowym etapie. Transport między miastami, czy krajami odbywa się z kolei drogą kolejową, morską lub lotniczą.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz