Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

odzyskiwanie prawa jazdy

Jeżeli jesteś kierowcą i w ciągu 12 miesięcy dostaniesz 24 punkty karne (lub więcej), to stracisz prawo jazdy. Punkty karne można otrzymać za różne wykroczenia czy przestępstwa drogowe.

prawo jazdy

Stan punktów karnych może sprawdzić każdy, kto ma prawo jazdy. Istotne jest jednak, że można uzyskać informację tylko o stanie swoich punktów karnych. Nie można sprawdzić, ile punktów karnych ma inna osoba.

W celu ustalenia ilości punktów karnych, należy udać się na najbliższy komisariat Policji i po okazaniu dokumentu tożsamości (np. dowód osobisty lub paszport), zapytać policjanta o liczbę posiadanych punktów karnych. Można otrzymać zaświadczenie, na którym ta informacja zostanie zawarta (może się ono przydać w przypadku poruszania się samochodem służbowym). Żeby uzyskać zaświadczenie, konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 17,00zł, która pobierana jest przez urząd gminy, na terenie której znajduje się komisariat (można zapłacić także przelewem). Opłaty należy dokonać przed wizytą na komisariacie, gdyż należy mieć przy sobie potwierdzenie uiszczenia opłaty. Samo udzielenie informacji jest bezpłatne.

Istotne jest, że informacja o ilości punktów karnych zostanie udzielona tylko podczas osobistej wizyty na komisariacie. Policja nie udzieli tej informacji ani mailowo ani podczas rozmowy telefonicznej.

Punkty karne są usuwane po roku od ich otrzymania (o ile kierowca nie uzbiera 24 lub więcej punktów). Liczbę punktów można zmniejszyć, uczestnicząc w odpowiednim szkoleniu (przed jego rozpoczęciem należy mieć mniej niż 24 punkty karne). Takie szkolenia są organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i można w nim uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Uczestnictwo w szkoleniu zmniejsza ilość punktów o 6. Punkty karne zostają także usunięte po ponownym zdaniu egzaminu na prawo jazdy (po otrzymaniu nowego prawo jazdy) – sytuacja taka ma miejsce, jeżeli kierowca otrzyma co najmniej 24 punkty karne i straci prawo jazdy.

Anna Woś

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz