Mandat za oszronione szyby

Kierowca jadący samochodem z oszronionymi szybami może zostać ukarany przez policjanta mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. W okresie zimowym, gdy mróz jest czymś normlanym i codziennym, nasze pojazdy trzeba odśnieżać. Niestety zdarza się, że dość duża liczba kierowców jeździ z oszronionymi szybami, wydrapując jedynie na przedniej szybie szczelinę, pozwalającą na zobaczenie czegokolwiek.

Powodów może być mnóstwo: lenistwo, brak czasu, pośpiech. Niestety to wraz ze złymi warunkami atmosferycznymi może powodować tragiczne skutki. Taki kierowca ma ograniczone pole widzenia, nie widzi pieszych i porusza się na wyczucie stwarzając w ten sposób duże niebezpieczeństwo. Często również śnieg czy lud z takiego samochodu spada na samochody jadące za nim. Taka sytuacja zmusza do ostrego hamowania.

Wg. art. 66 ust.1 pkt 1 i 5 pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy nie stosując się do tych wymagań będą karani mandatami w wysokości od 20 do 500 zł.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz