Rynek samochodów używanych w 2020 r.

Pandemia koronawirusa negatywnie wpływa na rynek samochodów używanych w Polsce. Rynek samochód używanych hamuje, a ceny samochodów wzrastają. Według danych z sieci specjalizującej się w handlu używanymi samochodami – AAA AUTO, średnia cena używanych samochodów w październiku 2019 roku wynosiła 18,999 zł. Z kolei w październiku 2020 roku cena ta była już wyższa o około 1000 zł. W przypadku liczby tych samochodów – liczba spadła z 309 000 szt. (październik 2019 r.) do 260 000 szt. (październik 2020 r.).

Dyretkor Generalna AURES Holdings – Karolina Topolova, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO w wywiadzie dla motofakty.pl powiedziała: “Zgodnie z obecnymi, łącznymi danymi, w tym roku import będzie znacznie słabszy niż w 2019 roku. Przyczyni się to do wzrostu cen samochodów używanych wraz z dwoma innymi czynnikami, czyli przerwami w produkcji i sprzedaży nowych samochodów na świecie z powodu pandemii oraz spadkiem sprzedaży samochodów ze względu na ograniczenia swobody przemieszczania się“.

Przewiduje się nawet wzrost cen samochodów używanych w okresie długookresowym.

„Brak nowych samochodów, które nie były produkowane i sprzedawane, spowoduje w najbliższych latach brak prawie nowych samochodów używanych. Podobne doświadczenia mamy z kryzysów gospodarczych lat 2008/2009. A brak na rynku oznacza zawsze wyższe ceny” – dodaje Karolina Topolova.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz