Alkohol – po jakim czasie bezpiecznie można wsiąść do samochodu i bezpiecznie go prowadzić?

Po jakim czasie od wypicia alkoholu można kierować samochodem? Wiarygodność alkotestów i wirtualnych alkomatów. Jak długo alkohol trawi się w naszym organizmie? Badania pokazują, że w Polsce statystycznie 65% wypadków samochodowych jest spowodowanych przez osoby kierujące pod wpływem alkoholu. Te same badania wskazują na to, że częściej ma to miejsce w miesiącach cieplejszych – od maja do października.

Lampka wina czy jedno piwo niemal natychmiastowo powoduje przekroczenie dozwolonego limitu dopuszczalnej zawartości we krwi alkoholu – 0,2‰. Prowadzenie pojazdu wówczas może już prowadzić do utraty prawa jazdy, a nawet może grozić karą grzywną czy więzieniem. „Tylko jedno piwko” – każdy organizm reaguje inaczej na alkohol, ale przyjmuje się, że stężenie alkoholu we krwi po wypiciu jednego piwa wynosi średnio 0,26 promila. Przyjmuje się, że przeciętnie organizm człowieka potrzebuje aż 3 godzin na spalenie 20-30 g etanolu.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości wyróżnia dwa stany kierowcy:

1. Jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ to jego stan określa się mianem po spożyciu, a jazda autem w takim przypadku stanowi wykroczenie

2. W przypadku gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi ponad 0,5 ‰ to kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a kierowanie autem jest traktowane jako przestępstwo.

Coraz częściej na nasze smartfony możemy pobrać wirtualne alkomaty do badania stanu trzeźwości. Po podaniu takich informacji jak płeć, budowa ciała oraz o ilości i rodzaju wypitego alkoholu dowiemy się ile promili mamy w wydychanym powietrzu. Jednak wyniki podane przez takie wirtualne aplikacje nie są wiarygodne i często okazują się po porostu błędne. Można je traktować jedynie orientacyjnie.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz