Gdzie ładować samochód elektryczny? Porównanie publicznych i domowych stacji ładowania

Stacja ładowania samochodu elektrycznego to element niezbędny w życiu każdego posiadacza pojazdu z napędem elektrycznym. Do wyboru jest jednak nie tylko wiele modeli, ale również kilka możliwości ładowania. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej ładować samochód elektryczny z publicznej stacji ładowania, czy z urządzenia domowego, poniższe porównanie powinno nieco pomóc w podjęciu decyzji.

Domowe stacje ładowanie samochodów elektrycznych

Jednym z wygodniejszych sposobów na ładowanie samochodu elektrycznego, jest podłączanie go na noc w domu. Na rynku dostępne są stacje ładowania samochodów elektrycznych mobilne, domowe lub wolnostojące i każda z nich ma swoje unikalne zalety. Nie da się jednak ukryć, że to domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych może stać się najpewniejszym sposobem na uzupełnienie baterii w pojeździe. Dzięki osobistej ładowarce kierowca zyskuje niezależność, od sieci stacji publicznych. Urządzenia miejskie mogą być bowiem często zajęte. Przede wszystkim jednak, aby skorzystać z ładowarki publicznej, konieczna jest dodatkowa podróż, która łączy się z dodatkowym zużyciem, energii.

Instalacja kompaktowej stacji ładowania pojazdów elektrycznych pozwala również na szerokie wykorzystywanie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Posiadając na dachu nawet kilka paneli słonecznych, możliwe jest ładowanie samochodu elektrycznego bezpośrednio z instalacji, nie płacąc przy tym za zużycie standardowego prądu z sieci.

Publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych

Dość popularną alternatywą dla domowych ładowarek, są publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Rozwiązanie to ma swoje zalety, szczególnie kiedy przewidujemy dłuższe postoje w centrum miasta. Warto bowiem wspomnieć, że niektóre ze stacji do ładowania samochodów w ścisłym centrum miasta mogą być nawet darmowe. Dodatkowo, aby je odnaleźć, można posłużyć się aplikacją lub lokalizatorem internetowym. 

Warto pamiętać również, że wolnostojące stacje ładowania samochodów elektrycznych mogą sprawdzić się całkiem dobrze w okolicy miejsc pracy. Jest to interesująca propozycja dla kierowców, ale także dla inwestorów. Procedura instalacji stacji ładowania nie jest bowiem ta skomplikowana prawnie, a ceny wolnostojących urządzeń są na tyle zróżnicowane, że każda zdecydowana osoba powinni znaleźć coś dla siebie. Kierowca, pozostawiając samochód do ładowania na czas pracy może natomiast wygodnie uzupełnić braki energii przed powrotem do domu.

Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych

Interesującą alternatywą może okazać się również stacja szybkiego ładowania. Jest to bowiem rozwiązanie szczególnie dobre, dla osób podróżujących w pośpiechu. Jej główną zaletą jest to, że w krótkim czasie może naładować samochód znacznie bardziej, niż zwykła ładowarka wolnostojąca. Cena ładowania z wykorzystania takiej stacji często jest jednak zauważalnie wyższa od ładowarek na prąd przemienny, a tym bardziej od korzystania z własnej sieci lub instalacji fotowoltaicznej.

Zastanawiając się więc, gdzie ładować samochód elektryczny można stwierdzić, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości kierowcy. Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych może okazać się wygodnym rozwiązaniem do uzupełniania poziomu energii w zaciszu domowym. Podczas częstych i długich tras, warto jednak pamiętać o publicznych ładowarkach samochodów. Jeśli jednak szczególnie zależy nam na czasie, dobrze zorientować się, gdzie w naszej okolicy znajduje się publiczna stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz