Kierowco! Czekają Cię kolejne zmiany

wydział

Od pewnego czasu każdy kierujący samochodem nie jest zobowiązany do posiadania przy sobie dokumentów związanych z polisą OC oraz dowodem rejestracyjnym pojazdu, którym się porusza.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku braku blankietu z prawem jazdy. Tutaj bowiem za brak fizycznego dokumentu ustawodawca określił koszt wykroczenia na pięćdziesiąt złotych. Jak donoszą polskie władze ten stan rzeczy również ma się zmienić. Wychodząc naprzeciw kierowcom ministerstwo ds. cyfryzacji prowadzi pracę nad stworzeniem aplikacji na telefon, w której zawarte będą informacje związane z posiadanymi uprawieniami. Jest to świetne ułatwienie – zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy są obyci w korzystaniu z tego typu urządzeń mobilnych na co dzień.

Oprócz tego aplikacja będzie informowała o historii wykroczeń wraz z aktualnym stanem punktów karnych na koncie prowadzącego. Wszystko po to, by ułatwić podróż zarówno kierowcom, jak również policjantom podczas czynności kontrolnych. Jednak to nie zmian – nowy projekt ma na celu również przypisanie tablic rejestracyjnych do danego pojazdu na stałe – taki proceder od lat odbywa się z powodzeniem w wielu europejskich krajach – chociażby w Holandii. Sporym ułatwieniem będzie też odejście od dotychczasowego wydawania tzw. kart pojazdu.

Jeśli chodzi o zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego uprawienia to według nieoficjalnych źródeł ma to mieć miejsce w okresie wakacyjnym tego roku.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz