Parking w Krakowie – jak wygląda parkowanie?

Kraków, jako drugie co do wielkości miasto w Polsce, jest mocno zatłoczony przez setki tysięcy mieszkańców i ich samochodów, które poruszają się po drogach. Szczególnie zatłoczoną częścią miasta jest Stare Miasto i jego okolice.

Kraków, jako drugie co do wielkości miasto w Polsce, jest mocno zatłoczony przez setki tysięcy mieszkańców i ich samochodów, które poruszają się po drogach. Szczególnie zatłoczoną częścią miasta jest Stare Miasto i jego okolice. Zbierają się tam głównie turyści, których przyciągają Sukiennice, Wawel i inne zabytki stolicy Kraka. Dlatego właśnie w ścisłym centrum Krakowa powstało wiele parkingów miejskich i prywatnych, na których mieszkańcy i turyści mogą za właściwą opłatą zostawić swój samochód. Podpowiadamy więc, gdzie znaleźć parking w Krakowie i z jakimi kosztami wiąże się postój na tych terenach!

Kraków – strefa płatnego parkowania

Kraków objęty jest strefą płatnego parkowania, która obejmuje całe Śródmieście, Stare Miasto i okoliczne dzielnice. Cała ta strefa podzielona jest na 22 obszary, które z kolei dzieli się na trzy podstrefy. Każda z tych podstref objęta jest opłatą w innej wysokości – za postój w ścisłym centrum zapłacimy 6 zł, za parking w strefie B 5 zł, a w strefie C – 4 zł. Co istotne, wniesienie opłaty za parking Krakóww jednej ze stref, nie jest jednoznaczny z tym, że możemy parkować w innej na tym samym bilecie. Opłatę za parking można natomiast uiścić zarówno w parkometrze za pomocą gotówki lub karty płatniczej, jak i za sprawą aplikacji mobilnej. Brak ważnego biletu grozi mandatem w wysokości 150 zł. Warto także pamiętać, że mandat może być wystawiony już w momencie, gdy postój poza okresem określonym na bilecie trwa dłużej niż 5 minut. Parking w Strefie Płatnego Parkowania jest darmowy dla osób z niepełnosprawnościami – dla nich przeznaczone są specjalne miejsca parkingowe oznaczone kopertą. 

Gdzie w Krakowie znajdują się parkingi miejskie?

Na terenie Krakowa funkcjonuje siedem parkingów miejskich, które dzielą się na dwa typy. Pierwsze z nich to parkingi typu P+R, z których możemy przesiąść się na komunikację miejską. Jest to parking Nowy Bieżanów, Czerwone Maki, Giełda Balicka oraz Kurdwanów. Oferują one łącznie ponad 500 miejsc parkingowych dla mieszkańców oraz turystów. Pozostałe trzy parkingi miejskie to parkingi wielopoziomowe w miejscach najbardziej atrakcyjnych turystycznie. Parking rynek Kraków, a konkretniej przy Wawelu, wiąże się z opłatą w wysokości od 4,5 do 7,5 zł. Doba parkowania to z kolei 60 zł. Postój na parkingu przy Muzeum Narodowym w bliskiej odległości od Starego Miasta kosztuje natomiast 3 zł za godzinę oraz 25 zł za dobę. W takiej samej cenie dostępny jest parking na Starym Podgórzu. 

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz