Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i na jak długo przysługuje?

samochód zastępczy

Jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, a twój pojazd jest w stanie, który uniemożliwia dalszą jazdę i korzystanie z niego do momentu usunięcia szkody. Samochód, który wymaga naprawy jest ci niezbędny na co dzień, ze względu na dojazdy do pracy, uczelnię albo prowadzenie działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku możesz skorzystać z auta zastępczego?

samochód zastępczy

Kiedy przysługuje pojazd zastępczy?

Jeśli tylko sprawca szkody ma ubezpieczenie OC, to wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane przez posiadacza pojazdu. Jako poszkodowanemu należą ci się odszkodowanie i świadczenia, w tym likwidacja szkody w pojeździe. Czy możesz skorzystać również z pojazdu zastępczego? Przez lata była to kwestia rozpatrywana w wielu spraw sądowych. Odniósł się do niej w obszernej publikacji Rzecznik Ubezpieczonych.

Poszkodowanemu, który w wyniku szkody spowodowanej przez innego uczestnika ruchu drogowego nie może korzystać ze swojego auta, przysługuje pojazd zastępczy. Zakład ubezpieczeń nie może odmówić pokrycia kosztu takiego pojazdu, twierdząc, że poszkodowany może korzystać z komunikacji miejskiej. Nie ma również znaczenia, czy samochód był wykorzystywany do użytku prywatnego, czy prowadzenia działalności gospodarczej – w obu przypadkach poszkodowany powinien otrzymać pojazd zastępczy.

Na jak długo przysługuje pojazd zastępczy?

W przypadku szkody częściowej czas korzystania z pojazdu zastępczego powinien być taki, jak czas jego naprawy. Zatem poszkodowanemu przysługuje taki pojazd w dniu, w którym doszło do szkody, aż do dnia, w którym odbierze naprawione auto. Nie chodzi wyłącznie o czas, w którym faktycznie realizowana jest naprawa. Samochód przysługuje również podczas oczekiwania na kosztorys, części zamienne i przystąpienie do naprawy. W przypadku szkody całkowitej poszkodowany również ma prawo do pojazdu zastępczego w dniu, w którym doszło do szkody i może z niego korzystać aż do dnia, w którym będzie mógł nabyć nowy samochód, ale nie później niż do dnia wypłaty odszkodowania. Co istotne, jeśli z uzasadnionych przyczyn poszkodowany po wypłaceniu odszkodowania w dalszym ciągu nie może nabyć nowego auta, to dalej przysługuje mu pojazd zastępczy.

Jak skorzystać z pojazdu zastępczego?

Istnieją dwie możliwości. Jeśli np. sprawca posiada ubezpieczenie auta w Uniqa, to wówczas poszkodowany po zgłoszeniu szkody otrzyma od zakładu ubezpieczeń informację o możliwości skorzystania z samochodu zastępczego wraz z opisem zasad jego najmu. Auto jest udostępniane bez kosztów podstawienia i odbioru, bez kaucji na czas naprawy pojazdu. Samochód jest dostarczany we wskazane miejsce i dla poszkodowanego nie wiążę się to z żadnym wydatkiem. Co istotne, pojazd zastępczy nie może należeć do wyższego segmentu niż auto poszkodowanego. Jeśli szkoda naprawiana jest w Citroenie C1, to przedmiotem najmu nie może być Citroen C-Crosser. Jeśli skorzystasz z pojazdu wyższej klasy, to zakład ubezpieczeń będzie mieć prawo do wypłaty mniejszej kwoty odszkodowania niż wynika z przedstawionych faktur.

W pewnych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe (TU) może nie mieć na stanie takiego pojazdu, jaki chcesz wypożyczyć. Możesz skorzystać z zewnętrznej wypożyczalni – towarzystwo ubezpieczeniowe nie może ograniczać ci możliwości wyboru tego, skąd będzie wynajęty pojazd zastępczy. Jeżeli jednak wybierzesz inną firmę, wówczas zakład ubezpieczeń może zweryfikować wysokość stawki i okres najmu. Po zakończonym okresie wypożyczenia musisz przedstawić ubezpieczycielowi fakturę i na tej podstawie otrzymasz odszkodowanie.

Zakład ubezpieczeń pokrywa wyłącznie koszty najmu pojazdu. Nie otrzymasz środków na paliwo, wymianę oleju czy innych płynów samochodowych. Czy TU może odmówić wypłaty odszkodowania? Tak, jeśli poszkodowany posiada drugi pojazd podobnej klasy, z którego mógłby korzystać w czasie naprawy.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz