Wymiana prawa jazdy

fotografia prawa jazdy

Za każdym razem, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania lub nasze prawo jazdy straciło ważność, powinniśmy wnioskować o wydanie nowego dokumentu „permis de conduire”. Dzieje się tak również w rzadkich przypadkach zmiany imienia i nazwiska.

fotografia prawa jazdy

Dokonać wymiany prawa jazdy można osobiście lub przez internetową platformę ePUAP (przeczytaj o tym więcej tutaj). W przypadku wizyty w urzędzie, potrzebne będą: dowód tożsamości, wniosek o wydanie prawa jazdy, zdjęcie (zobacz jak powinno wyglądać), potwierdzenie opłaty, aktualne prawo jazdy oraz aktualne orzeczenie lekarskie, w przypadku, gdy badania stracą ważność.

W przypadku wymiany przez internet, należy przygotować skany z powyższych dokumentów, a zdjęcie w postaci elektronicznej. Logując się do swojego profilu na ePUAP, należy odnaleźć usługę wymiany prawa jazdy i stosować się do poleceń na stronie. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie. Gotowe prawo jazdy można odebrać osobiście lub może ono przyjść pocztą.

Opłatę 100,50 zł można zapłacić w kasie urzędu lub przelewem na konto jednostki. Standardowy czas oczekiwania na prawo jazdy to około 7-9 dni, w uzasadnionych przypadkach, wydanie może wydłużyć się nawet do 2 miesięcy. Od odmownej decyzji urzędnika jest 14 dni na odwołanie. Taki dokument należy złożyć w miejscu składania wniosku o prawo jazdy i powinien on być skierowany do samorządowego kolegium odwoławczego.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz