Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

policja

Za każde większe przewinienie na drodze, Policja dodaje nam określoną ilość punktów karnych do naszego konta. Po przekroczeniu 24 punktów w ciągu jednego roku, prawo jazdy zostaje nam odebrane i trzeba na nowo przejść przez sito egzaminacyjne.

policja

Osoby, które sporadycznie dostają mandaty lub popełniają wykroczenia drogowe, z pewnością wiedzą ile punktów karnych mają na swoim koncie. Czasami jednak przy kilku mandatach w ciągu roku, nie jesteśmy pewni, co do ich ilości. Warto wybrać się wtedy na komendę Policji, by uzyskać informację, ilu punktów karnych zalega jeszcze na naszym koncie.

Punkty karne pozostają na koncie kierowcy przez rok od ich otrzymania. Po tym czasie, najstarsze z nich są usuwane, a co za tym idzie, ogólna ich ilość spada o ilość tych usuniętych. W przypadku przekroczenia ilości 24 pkt, prawo jazdy zostaje odebrane i należy zdać egzamin ponownie.

Przykład: Grzegorz dostał 3 pkt karne 10.01.2015 r., oraz 10 pkt karnych za poważne przekroczenie prędkości 15.06.2015 roku. Do końca 2015 r. uzbierał ich więc razem 13 i taka ich ilość pozostała na jego koncie aż do 10.01.2016 roku (rok od otrzymania 3 punktów karnych). 11.01.2016 stan jego konta wynosił już tylko 10 pkt (po skasowaniu przedawnionych 3 pkt).

Przykład: Andrzej w lutym 2016 r. dostał dwa mandaty, a za każde wykroczenie przyznano mu 10 pkt karnych. W lipcu tego roku, Policja zatrzymała Andrzeja ponownie i wlepiła mu kolejnych 5 punktów. Niestety łączna ilość punktów wyniosła 25, więc prawo jazdy zostało kierowcy odebrane na mocy prawa.

Aby sprawdzić stan swojego konta, należy udać się na najbliższą komendę Policji i okazać dokument tożsamości. Informacja o stanie konta jest bezpłatna, zaświadczenie na piśmie już nie. Za taki dokument, potrzebny niekiedy np. dla swojego pracodawcy, kierowca musi uiścić 17 zł opłaty.

Istnieje jednak sposób na obniżenie ilości punktów na swoim koncie. Aby to zrobić, należy udać się na specjalny kurs doszkalający w jednym z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Ukończenie takiego szkolenia obniża ilość punktów karnych o 6. Nie można jednak skorzystać z takiego dobrodziejstwa częściej niż raz na pół roku. Należy również wiedzieć, że kurs nie jest bezłatny – koszt szkolenia wynosi ok. 300 zł i jest zależny od konkretnego WORD-u.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz