Jak powinno wyglądać zdjęcie do prawa jazdy?

fotografka

Nie trzeba wcale składać wizyty w zakładzie fotograficznym, by zrobić zdjęcie do prawa jazdy. Wystarczy dobry aparat fotograficzny lub ostatecznie smartfon z dobrym aparatem i już można robić fotografię. Należy jednak pamiętać o kilku wytycznych, co do wykonywanych ujęć.

fotografka

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie oświetlenie i tło. Najlepiej będzie ustawić się, mając za plecami ścianę w jasnym (najlepiej białym), i co najważniejsze – jednolitym – kolorze. Zdjęcie musi być ostre i bez widocznych pikseli, tzn. należy ustawić maksymalną rozdzielczość w urządzeniu, którym wykonujemy fotografię.

Podczas robienia zdjęcia, należy mieć otwarte oczy, by wyraźnie było widać źrenice. Fotografia powinna ukazywać całą głowę, szyję, aż do górnej części ramion. Należy zadbać o to, by skóra na fotografii posiadała naturalny odcień. Głowa powinna być zwrócona w stronę obiektywu, nie wolno zasłaniać twarzy włosami, nakryciem głowy czy ciemnymi okularami. Należy zachować naturalny wyraz twarzy, nie uśmiechać się, usta powinny być zamknięte.

W przypadku, gdy posiadamy orzeczenie o niepełnosprawności (np. wadę wzroku), możemy mieć na zdjęciu ciemne okulary. Warunkiem jest jednak posiadanie w dowodzie osobistym zdjęcia, na których jesteśmy również w ciemnych okularach. Do wniosku o wydanie prawa jazdy w tej sytuacji, należy dołączyć także orzeczenie o niepełnosprawności. Podobnie jest w przypadku, gdy religia nie pozwala nam zdjąć nakrycia głowy – można zrobić takie zdjęcie, pod warunkiem dołączenia do wniosku o prawo jazdy, odpowiedniego zaświadczenia ze swojej wspólnoty wyznaniowej.

Format, w jakim należy dostarczyć zdjęcie, to plik JPG na zewnętrznym nośniku danych (najczęściej na płycie CD). Rozdzielczość pliku musi być ustawiona na 480×615 pikseli (szerokość x wysokość) i posiadać głębię kolorów ustawioną na 24 bity. Wielkość pliku nie może przekroczyć 100 kilobajtów.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz