Kierowcom, którym zostało odebrane prawo jazdy na krócej niż rok, nie zostanie ono zwrócone automatycznie. Aby je odzyskać należy podjąć stosowne kroki. Zobacz, jak można przywrócić uprawnienia do kierowania pojazdami.
Wniosek o zwrot zatrzymanego dokumentu należy złożyć do urzędu miasta, jeżeli mieszkamy w mieście na prawie powiatu (do urzędu odpowiedniej dzielnicy, jeżeli jest to Warszawa) lub do starostwa powiatowego. Można zanieść komplet dokumentów osobiście lub wysłać je pocztą.
Poza wnioskiem o zwrot zatrzymanego „permis de conduire”, należy złożyć również orzeczenie lekarskie (jeżeli uprawnienia straciły ważność w okresie, gdy dokument był zatrzymany), dowód wniesienia opłaty. Podczas składania dokumentów, należy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport.
Koszt zwrotu prawa jazdy wynosi 50 groszy, ale jeżeli konieczne jest wydanie nowego dokumentu (gdy stare prawo jazdy straciło ważność), kwota ta wynosi już 100,50 zł. Opłaty można dokonać w kasie urzędu lub na odpowiednie konto.
Prawo jazdy zostanie zwrócone od razu, gdy badania lekarskie są nadal ważne, lub w terminie do 7 dni, gdy trzeba wyrobić nowy dokument. Kierowcy przysługuje również prawo odwołania od decyzji urzędnika w terminie do 14 dni, gdy ten stwierdzi, iż oddanie dokumentu jest niemożliwe. Dodatkowo warto również wiedzieć, że odebranie uprawnień do kierowania pojazdami na czas dłuższy niż 12 miesięcy, skutkuje koniecznością ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy.