Czym różni się Nsts-01 i Nsts-02?

Osoby pragnące wykonywać loty komercyjne z użyciem bezzałogowego dronu muszą posiadać odpowiednie uprawnienia vlos. Konieczne jest w tym celu uzyskanie formalnego świadectwa kwalifikacji – poprzez wzięcie udziału w kursie organizowanym przez certyfikowaną jednostkę szkoleniową. Przy jego wyborze trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim masę całkowitą danego urządzenia.

Idealne rozwiązanie dla profesjonalistów 

Kategoria vlos obejmuje loty dronami odbywające się w zasięgu wzroku operatora, czyli do wysokości 120 metrów. Mamy tutaj do czynienia z dwoma rodzajami kursu – pierwszy z nich to nsts-01, natomiast drugi nsts-02. W obu przypadkach uczestnik po pozytywnym zdaniu egzaminu końcowego otrzymuje możliwość swobodnego świadczenia odpłatnych usług lub przeprowadzania czynności specjalistycznych z wykorzystaniem określonych statków powietrznych. Powyższe uprawnienia są niezwykle przydatne zwłaszcza w branży reklamowej, rozrywkowej, filmowej, budowlanej, rolniczej, leśnej, geodezyjnej, energetycznej, górniczej, ratowniczej, wojskowej oraz transportowej. Podczas sterowania dronem operator powinien pamiętać o tym, aby stale patrzeć na niego nieuzbrojonym wzrokiem (obowiązuje zakaz stosowania latarek, lunet i innych sprzętów optycznych), a także nie utrudniać funkcjonowania postronnym osobom i nie zagrażać ich bezpieczeństwu.

Bez przyswojenia konkretnej wiedzy i umiejętności ani rusz

Kurs nsts-01 pozwala na latanie dronami wielowirnikowymi, stałopłatowymi i helikopterowymi o masie nieprzekraczającej 4 kilogramy. Wymaga udziału zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej. Ta pierwsza trwa zazwyczaj dwa dni (łącznie 12-16 godzin) i jest prowadzona na specjalnej platformie e-learningowej bądź w stacjonarnej sali konferencyjnej. Przekazywane treści dotyczą zagadnień z zakresu przepisów lotniczych, procedur operacyjnych, technicznych środków niwelujących ryzyko w powietrzu i na ziemi, budowy statków bezzałogowych, meteorologii czy maksymalnych osiągów systemu w locie. Z kolei etap praktyczny trwa około 4 godziny i obejmuje szereg ćwiczeń wykonywanych pod okiem doświadczonego instruktora. Zaliczamy do nich m.in. przygotowanie dronu do lotu, startowanie, lądowanie, manewrowanie, obsługiwanie dedykowanych aplikacji, kalibrowanie czujników, kontrolowanie układu napędowego i korzystanie z narzędzi zwiększających poziom bezpieczeństwa. 

Nie zapomnijmy o rejestracji 

Jeśli komuś zależy na komercyjnym lataniu dronami wielowirnikowymi ważącymi między 4 a 25 kilogramów, to musi zapisać się na kurs nsts-02. Gwarantuje on uzyskanie uprawnień do realizowania operacji o średnim ryzyku nad większością terenów zabudowanych. Podobnie jak poprzedni kurs, uwzględnia część teoretyczną i praktyczną – z tą różnicą, że obie są poszerzone o dodatkowe kwestie związane bezpośrednio ze znacznie bardziej zaawansowanymi technologicznie i jednocześnie cięższymi maszynami. Opisane w niniejszym artykule szkolenia vlos nakładają na każdego uczestnika konieczność dysponowania dokumentem poświadczającym tożsamość (np. dowodem osobistym, prawem jazdy), ewentualnie pisemną zgodą opiekuna prawnego (w przypadku niepełnoletnich w wieku 16-18 lat). Po zdaniu egzaminu trzeba zarejestrować się na stronie www.drony.ulc.gov.pl, aby otrzymać stosowne potwierdzenie.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz