Początkujący kierowcy zawodowi wybierający się za granicę często zastanawiają się, czym jest eurowinieta. Tłumaczymy wszystko krok po kroku!
Eurowinieta – co to takiego?
Jest to pewnego rodzaju system opracowany w 1999 roku – funkcjonuje zatem już od ponad dwudziestu lat. Początkowo miał obejmować większość europejskich krajów, lecz aktualnie obowiązuje jedynie w czterech z nich. Niezależnie jednak od swojego obecnego lub przyszłego zasięgu eurowinieta ma jedno, jasno określone zadanie. Mowa o systemie poboru opłat od kierowców ciężarówek, którzy zamierzają poruszać się po jednym z krajów, w których ów system obowiązuje. Te kraje to Szwecja, Dania, Luksemburg oraz Holandia.
Eurowinieta dotyczy wyłącznie samochodów ciężarowych o masie 12 ton i wyższej. Możemy spotkać się z opinią, że to mało przejrzysty i niezbyt intuicyjny system, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że po jednorazowym zakupie eurowiniety mamy prawo do przemieszczania się po wszystkich czterech wspomnianych krajach – niezależnie od tego, w którym z nich dokonaliśmy zakupu. Można więc traktować to jako pewnego rodzaju inwestycję, zwłaszcza kiedy jeździmy głównie po tych państwach.
Czy eurowinieta jest obowiązkowa?
Niestety eurowinieta nie funkcjonuje w roli ułatwienia czy dodatku do podróży – jej posiadanie to obowiązek każdego, kto wjeżdża samochodem ciężarowym ważącym co najmniej 12 ton do jednego z wyżej wspomnianych krajów. Należy się w nią zaopatrzyć jeszcze przed rozpoczęciem podróży. W przeciwnym wypadku grozi nam otrzymanie mandatu, którego wartość może wynieść nawet kilkaset euro. Kierowca, który dokona zakupu eurowiniety, nie musi mieć w pojeździe żadnej naklejki czy dokumentu zaświadczającego o jej posiadaniu. Wszystkie informacje zostają zakodowane w systemie już w momencie zakupu, a do ich sprawdzenia wystarczy rejestracja ciężarówki. Z tego powodu niezwykle istotne jest, by zwrócić uwagę na szczegóły dotyczące modelu i marki pojazdu oraz jego danych technicznych. W przypadku pomyłki możemy spotkać się z nieprzyjemną sytuacją, w której nie przejdziemy kontroli, mimo że wnieśliśmy odpowiednią opłatę.
Eurowinietę można nabyć między innymi na stacjach benzynowych czy chociażby w punktach odprawy granicznej. Można także zamówić ją za pośrednictwem specjalnej strony internetowej.
Ile kosztuje eurowinieta?
Niezależnie od sposobu zakupu eurowiniety koszty są takie same. Zależą w dużej mierze od tego, ile czasu pojazd będzie przebywał na terytorium kraju lub krajów, w których obowiązuje ten system. Stawka dzienna wynosi dwanaście euro niezależnie od normy spalania i liczby osi, z kolei w przypadku winiety na dłuższy okres musimy wziąć pod uwagę także te parametry. Zależność jest bardzo prosta: im wyższe europejskie standardy emisji spełnia nasz pojazd, tym mniej kosztuje eurowinieta. Za większe ciężarówki naturalnie zapłacimy więcej. Warto wziąć to pod uwagę przy wysyłaniu konkretnych kierowców do Holandii, Danii, Szwecji czy Luksemburgu, aby być w pełni przygotowanym na koszty, które mogą być różne w zależności od specyfiki pojazdu. Po zakupie przez internet otrzymujemy potwierdzenie zakupu na podany adres e-mail. Jeżeli zaś kupujemy eurowinietę w inny sposób, możemy bez problemu upewnić się co do jej ważności poprzez połączenie ze specjalnym numerem. W praktyce jednak nie musimy mieć przy sobie żadnego dokumentu poświadczającego zakup.
Zachęcamy także do lektury artykułu „BIZNES W POLSCE Jak rozliczać czas pracy kierowców w najlepszy sposób dzięki OCRK?” Zawarto w nim informacje przydatne przede wszystkim dla osób odpowiedzialnych za prowadzenie firm transportowych.