Znaki drogowe często stają się rzeczą powszednią dla kierowców, a także pieszych. Nie oznacza to jednak, że wolno nam zapominać o tym, jak ważną rolę pełnia w utrzymaniu bezpieczeństwa na drodze. Wszystkie z nich są istotne, a poniżej przedstawiamy listę najważniejszych znaków drogowych, o których nie można zapominać przy organizacji ruchu.
1. Znak drogowy Przejście dla pieszych
Jezdnia to miejsce, przeznaczone przede wszystkim dla pojazdów motorowych, ale często pojawiają się na niej również piesi. Najbezpieczniejszym miejscem, w którym można dostać się na przeciwną stronę drogi, jest przejście dla pieszych. Wykorzystując znak drogowy Przejście dla pieszych D6, łatwo wyznaczyć strefę bezpieczną, dla osób chcących przedostać się na drugą stronę.
Planując organizację ruchu warto pamiętać, że montaż znaków drogowych zlecisz firmie unistop.pl, która zadba o to, aby oznaczenia zostały zainstalowane zgodnie z wykładnią prawa. Warto pamiętać, że aby poprawnie oznaczyć przejście dla pieszych, na jezdni należy również wymalować tak zwaną Zebrę, czyli pasy zorientowane prostopadle do ruchu jazdy. Aby jeszcze lepiej poinformować samych kierowców o częstym ruchu pieszych na drodze, dobrze jest również postawić przy drodze znak ostrzegawczy A16.
2. Znak drogowy Zakaz wjazdu
Znak B1, znany także jako Zakaz wjazdu jest jednym z najważniejszych oznaczeń, które może zostać użyte podczas organizacji ruchu. Mówi on bowiem o tym, że ruch drogowy na wybranym odcinku drogi jest zabroniony i to w obie strony. Różni się on więc znacząco od znaku B2, który zabrania ruchu jedynie w jedną stronę. Można je łatwo rozróżnić, ponieważ Zakaz wjazdu B1 to charakterystyczna okrągła biała tarcza z czerwoną obwódką. Znak B2 jest natomiast czerwony i posiada poziomy mały pasek na środku.
3. Znak drogowy Stop
Znak Stop może uchodzić za najważniejsze, a także najbardziej znane oznaczenie, stosowane w organizacji ruchu drogowego. Oznacza on bowiem punkt bezwzględnego zatrzymania i często występuje razem ze znakiem Ustąp pierwszeństwa. Stosowanie się do niego ma zapobiegać nagłemu wyjeżdżaniu na jezdnię, na przykład w miejscach ze słabą widocznością. Warto wspomnieć również, że znak drogowy Stop jako jeden z nielicznych posiada inną formę, w porównaniu do innych. Jest to bowiem ośmiobok, dzięki czemu można go rozpoznać nawet od tyłu.
4. Znak drogowy Ustąp pierwszeństwa
Znak drogowy Ustąp pierwszeństwa działa podobnie do znaku Stop i również posiada unikalny wygląd. Ten pomarańczowy odwrócony trójkąt sygnalizuje bowiem kierowcy, że znajduje się on na drodze podporządkowanej i powinien ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym kierowcom. Jest on dość często stosowany w organizacji ruchu w Polsce i można go spotkać na większości skrzyżowań, a także przy rondach. Warto więc o nim pamiętać, planując na przykład tymczasowe rondo podczas remontu drogi.
Wymieniając więc znaki drogowe, o których nie można zapomnieć przy organizacji ruchu, na pewno warto wspomnieć o oznaczeniach Przejścia dla pieszych, Znaku B1 Zakaz wjazdu, Stop oraz Ustąp pierwszeństwa.