Magazynowanie oleju napędowego – jak zrobić to zgodnie z przepisami?

Olej napędowy jest materiałem, który uznawany jest za szkodliwy. Wymaga więc właściwego przechowywania. I tutaj zastosowanie mają zbiorniki, które rzecz jasna muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Czas dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać zalety takiego rozwiązania.

Komu może być potrzebny zbiornik na olej napędowy? 

W każdej firmie, gdzie wykorzystuje się duże ilości oleju napędowego, zakup zbiornika na olej napędowy jest dobrym rozwiązaniem. Pozwala ono na zachowanie ciągłości prac, a także zakup większej ilość paliwa w tańszej cenie. Kolejna grupa, w pełni wykorzystująca zalety własnych zbiorników na paliwo to rolnicy. Podobnie jak w przypadku przedsiębiorców z branży transportowej dostęp do źródła paliwa na terenie gospodarstwa pozwala na lepsze rozplanowanie plac polowych oraz ekonomiczne zarządzanie.

Jacy producenci oferują zbiorniki na olej napędowy? 

Jest wielu producentów, którzy oferują zbiorniki na olej napędowy. Jeżeli szukacie mobilnego urządzenia, to warto postawić np. na producenta Fortis. Wysoka jakość produktów oraz niskie ceny niewątpliwie zachęcają klientów. Producent Fortis ma w swojej ofercie także zbiorniki stacjonarne. Duże zbiorniki oferuje  producent zbiorników JFC. Zbiorniki na paliwa od Metria to także trafny wybór. W ofercie ma nawet zbiornik w formie budki z dystrybutorem. Warto postawić również na Kingspan – zbiorniki na olej napędowy tego producenta również cechuje maksymalna ergonomia oraz bezpieczeństwo użytkowania. Warto wiedzieć, że w sklepie Xymen dostępne są także przydomowe oczyszczalnie ścieków wyżej wymienionych producentów.

O czym powinniśmy pamiętać kupując zbiornik na olej napędowy? 

Wybierając zbiornik na olej napędowy, trzeba pamiętać o tym, aby dobrać model, biorąc pod uwagę średnie zużycie w miesiącu. Najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy. Jak sama nazwa wskazuje składa się z dwóch płaszczy. Zapewnia zdecydowanie większe bezpieczeństwo, gdyż chroni przed ewentualnym wyciekiem oleju napędowego do środowiska. Dla firm budowlanych czy gospodarstw rolnych najlepiej sprawdza się mobilny zbiornik na olej napędowy. Tego typu model zazwyczaj nie ma dużej pojemności, ale za to łatwo i szybko można go przemieszczać. Warto jeszcze postawić na zbiornik na olej napędowy z dystrybutorem, dzięki któremu podaż paliwa jest łatwiejsza, ale też nie trzeba obawiać się niekontrolowanych wypływów. Do małych gospodarstw, gdzie zużywa się ok. 1200 czy 1300 l oleju, doskonałym wyborem będzie zbiornik na olej napędowy 1500 l. Tam, gdzie zużycie oleju wynosi nieco powyżej 2000 l, możemy polecić zbiornik dwupłaszczowy 2500 l. W miejscach, gdzie zapotrzebowanie jest naprawdę duże i wynosi od 4300 do 4500 l, warto zdecydować się na zbiornik na olej napędowy 5000 l. Takie zbiorniki na olej napędowy można znaleźć w ofercie: https://xymen.pl/

Magazynowanie oleju napędowego – jak zrobić to zgodnie z przepisami? Jakie wymogi prawne należy spełniać? 

Przechowywanie paliwa wymaga zastosowania właściwych zasad bezpieczeństwa. Trzeba tutaj stosować się do przepisów polskiego prawa oraz dyrektyw unijnych. Wszystkie zbiorniki na olej napędowy powinny posiadać atest. Jednocześnie, jeżeli wybiera się pojemniki o pojemności przekraczającej 2500 l należy dokonać rejestracji w UDT. Jeżeli użytkownik nie będzie stosował się do przepisów, może otrzymać wysoką karę finansową. Warto jeszcze pamiętać, że każdy zbiornik powinien być wyposażony w drugi płaszcz, który pełni funkcję tacy wychwytującej. W przypadku zbiorników do 2500 l trzeba posiadać poświadczenie wytwórcy o wykonaniu zbiornika zgodnie z obowiązującymi przepisami. Trzeba tutaj posiadać deklarację zgodności z normą unijną EN 13341:2005+A1:2011. Należy również posiadać dokumentację techniczną, a dokładnie techniczno-ruchową i tabliczkę znamionową z numerem seryjnym. Konieczne jest też właściwe wyposażenie, a dokładnie czujnik maksymalnego napełnienia, czy automatyczny pistolet nalewowy, który w razie konieczności odcina dystrybucję oleju. W przypadku pojemników o pojemności powyżej 2500 l do 5000 l poza wyżej wymienionymi dokumentami oraz wyposażeniem, trzeba posiadać jeszcze dokumentację w formie świadectwa przeprowadzenia próby szczelności czy dokument rejestracji w dziale ciśnieniowym UDT. Jeżeli chodzi o wyposażenie, to należy posiadać elektroniczny czujnik przecieku. Zastosowanie jeszcze większych pojemności zbiorników wymaga stosowania się do wcześniejszych przepisów, ale trzeba dodatkowo mieć zgodę na eksploatację zbiornika, która wydawana jest przez Państwową Straż Pożarną oraz Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.  

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz