Plomby transportowe od lat stanowią jedną z najlepszych form zabezpieczeń przewożonych ładunków. W ten sposób zabezpieczać można towary przewożone drogą morską, lądową czy lotniczą, a także mniejsze paczki czy nawet listy. Wybór plomby zależy od gabarytów ładunku i tego, w jaki sposób jest on transportowany. Jaką jeszcze rolę pełni plomba transportowa?
Plomba transportowa na wypadek kradzieży
Plomby transportowe stosuje się przede wszystkim w ramach ochrony przewożonego towaru przed kradzieżą. Zerwanie plomby przez nieupoważnioną do tego osobę jest równoznaczne z próbą kradzieży. Takie działanie pozostawia ślad, który łatwo wykryć, aby następnie zgłosić ten fakt odpowiednim służbom.
Oczywiście, samo zerwanie plomby nie musi być łatwe — niektórych modeli nie otworzymy siłą własnych rąk, co sprawia, że konieczne staje się posiadanie specjalnych narzędzi. Ponadto plomby transportowe zabezpieczają towar przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Plomba transportowa — szereg możliwości
Warto wiedzieć, że plomby transportowe najczęściej zakładają sami kierowcy lub firmy przewozowe. Co więcej, aby jak najlepiej chronić przewożony ładunek, kierowca ma obowiązek sprawdzać plombę na każdym postoju. Jeśli zauważy on ślady ingerencji osób trzecich lub okaże się, że plomba została podmieniona (każda ma swoją unikatową numerację) to musi on niezwłocznie poinformować firmę i odpowiednie służby. Po dostarczeniu towaru do punktu docelowego plomba sprawdzana jest raz jeszcze i dopiero po ostatecznej weryfikacji dochodzi do rozładunku.
Plomby transportowe wykonuje się z bardzo wytrzymałych materiałów. Najczęściej jest to metal lub plastik. Do zerwania większości modeli konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi tnących, choć w przypadku tzw. plomb plastikowych wystarczy siła własnych rąk. Bardzo przydatne są plomby elektroniczne, które zbierają informację o pokonywanej trasie, śledzą postoje i monitorują przestrzeń ładunkową.
W transporcie często wykorzystuje się też plomby butelkowe — w tym wypadku nie da się jej po prostu zdjąć (najpierw trzeba ją zniszczyć). Plomby butelkowe nazywa się także plombami kontenerowymi. Gwarantują one bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i odznaczają się trwałością, przez co mogą być używane do plombowania magazynów.
Plomby plastikowe stosuje się głównie w zabezpieczeniu worków z pieniędzmi i niektórych pomieszczeń. Ich cechą charakterystyczną jest uniwersalny kształt i wytrzymałość. Zabezpieczony plombą transportową towar to mniejsze ryzyko kradzieży i jego uszkodzenia.
Podsumowanie
Rola plomby transportowej podczas przewożenia lub magazynowania towarów jest ogromnie ważna. Nienaruszone plomby to gwarancja tego, że dany towar faktycznie nie został skradziony lub podmieniony. Zerwanie plomby wiąże się z dodatkowymi trudnościami ze strony potencjalnego złodzieja, a w niektórych przypadkach całkowicie uniemożliwia mu włamanie się do środka. Dla firm przewozowych to także spora oszczędność czasu — nienaruszona plomba sprawia, że nie ma konieczności weryfikowania stanu wszystkich przewożonych towarów podczas odbioru ładunku.