Jak zrobić prawo jazdy?

odzyskiwanie prawa jazdy

Uwaga! Aktualne informacje dotyczące uzyskiwania prawa jazdy, można znaleźć pod adresem: http://wydzialykomunikacji.pl/zrobic-prawo-jazdy/

Jazda samochodem staje się dzisiaj koniecznością w słabo skomunikowanych miejscach, zwłaszcza na obrzeżach wielkich aglomeracji. Posiadanie własnych czterech kółek nie jest już dzisiaj niczym niezwykłym, podpowiadamy więc jakie wymogli trzeba spełnić, by zostać kierowcą.

prawo-jazdy

Najpopularniejsze prawo jazdy kategorii B (na samochód do 3,5 tony) możemy posiadać najwcześniej od dnia 18 urodzin. Oznacza to, że kurs można zrobić odpowiednio wcześniej, a przystąpić do egzaminu na miesiąc przed osiągnięciem pełnoletniości.

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać na drodze do prawa jazdy, jest wizyta u lekarza, który potwierdzi, że nasze zdrowie pozwala na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Specjalista sprawdzi m.in. nasz wzrok, słuch, układ ruchu, układ nerwowy, oraz to, czy jesteśmy uzależnieni od alkoholu lub innych środków. W przypadku problemów ze wzrokiem, prowadzenie pojazdów zazwyczaj nie jest przeszkodą, natomiast uzależnienie od alkoholu lub narkotyków całkowicie dyskwalifikuje nas jako przyszłych kierowców.

Przed przystąpieniem do kursu nauki jazdy, należy udać się do wydziału komunikacji, pod który podlegamy i złożyć odpowiednie dokumenty. Urzędnik sprawdzi, czy nie mamy sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz założy nam profil kandydata na kierowcę (PKK).

Następnie musimy wybrać szkołę jazdy. Najlepiej popytać wśród znajomych, gdzie robili kurs i jakie są ich wrażenia. Należy pamiętać, że dużo zależy od samego instruktora. W dużej szkole nauki jazdy może ich być wielu, więc jeżeli mamy kogoś z polecenia, warto się upewnić, że to właśnie od tej osoby będziemy uczyć się tajników jazdy samochodem.

Od 2006 roku szkoły nauki jazdy mają obowiązek przeprowadzenia wewnętrznego egzaminu teoretycznego i praktycznego po zakończeniu kursu. Bez pozytywnego wyniku tego testu, nie można przystąpić do egzaminu państwowego. W większości ośrodków szkoleniowych jest to formalność, niekiedy jednak trzeba nastawić się na wykupienie dodatkowych godzin jazd z instruktorem.

Po uzyskaniu zaświadczenia o ukończeniu kursu, należy udać się do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego (WORD) lub jego filii i ustalić datę egzaminu teoretycznego. Po zdaniu testu z wiedzy o ruchu drogowym, zapisujemy się na egzamin praktyczny, czyli manewry na placu i jazdę w ruchu drogowym. Jeżeli wszystko wykonamy poprawnie i zaliczymy test, pracownicy WORD-u wyślą odpowiednie dokumenty do wydziału komunikacji. Teraz pozostanie już tylko czekać na prawo jazdy.

Przeczytaj również artykuł, w którym opisujemy jak można sprawdzić status wyrabiania prawa jazdy.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz