Nowoczesne parkingi ułatwieniem dla wszystkich kierowców

Parkowanie – zmora kierowców w centrum miasta

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach, gdy po polskich ulicach porusza się tak wiele pojazdów, znalezienie miejsca parkingowego, szczególnie w centrum dużego miasta, graniczy niemal z cudem. Poszukiwanie miejsca do pozostawienia auta ie tylko powoduje ogromną stratę czasu, ale przede wszystkim generuje niepotrzebnie duże natężenie ruchu, poprzez bezsensowną jazdę w poszukiwaniu wolnego miejsca na dowolnym parkingu. To zjawisko dość powszechne i niezwykle często spotykane, dlatego w odpowiedzi na te potrzebę kierowców, bardzo powoli, ale jednak w Polsce zaczynają powstawać inteligentne parkingi.

Inteligentne parkingi – wygoda, ekologia i bezpieczeństwo

Inteligentne systemy parkowania stworzone zostały między innymi po to, aby podjąć skuteczną walkę z nadmiernie zakorkowanymi ulicami, szczególnie tych dużych miast. Dzięki nim każdy kierowca bez najmniejszych problemów będzie w stanie znaleźć wolne miejsce parkingowe, na którym pozostawi swój pojazd. Autorem pierwszego, inteligentnego parkingu jest Energa, a po raz pierwszy rozwiązanie takie zaprezentowane zostało w Pelplinie, niewielkiej miejscowości usytuowanej w województwie pomorskim. Jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie, które z założenia w ciągu najbliższych kliku czy nawet kilkunastu ;at ma pojawić się niemal we wszystkich większych i średnich miastach, czyli tam, gdzie problemy z zakorkowanymi ulicami są największe.

Jak działają inteligentne parkingi?

Działanie inteligentnych i niezwykle nowoczesnych parkingów przede wszystkim polega na korzystaniu z aplikacji SmartParking, powszechnie dostępnej na platformie Androida oraz iOS. System ma za zadanie nie tylko ułatwianie parkowania. Opracowany został tak, by dbał także o bezpieczeństwo zaparkowanych aut i w razie potrzeby alarmem zawiadamia odpowiednie służby oraz, jeśli trzeba właściciela pojazdu – za pomocą aplikacji. Z założenia SmartParking ma chronić pojazdy przed kradzieżą, Zarówno właściciel pojazdu jak i służby zawiadamiane są w momencie wyczuwalnego, nawet niewielkiego ruchu auta. System jest wyczulony także na zapalenie świateł awaryjnych oraz powstałe parkingowe stłuczki, gdy we wnętrzu zaparkowanego samochodu nie ma kierowcy.
Miasta przyszłości
Inteligentne parkingi to część technologii informacyjno-komunikacyjnych, które powoli wdrażane w najbliższych latach mają za zadanie skutecznie i wydajnie poprawić stan całej miejskiej infrastruktury, która na dzień dzisiejszy, niestety nie stoi jeszcze na wystarczająco wysokim poziomie, w porównaniu do pozostałych, lepiej rozwiniętych państw europejskich.

Poznaj Smart City od środka dzięki WPIP.PL

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz