Jakie prawo jazdy potrzebne na lawety?

wydział

Laweta jest stosowana w różnych sytuacjach nie tylko przez pomoc drogową, dlatego warto wiedzieć, kiedy można z niej skorzystać bez narażania się na nieprzyjemne konsekwencje braku właściwego prawa jazdy. Czy z lawety można korzystać, posiadając prawo jazdy kategorii B czy jednak niezbędna jest wyższa kategoria?

Prawo jazdy kategorii B – w jakich sytuacjach jest wystarczające?

Osoby dysponujące prawem jazdy kategorii B mogą prowadzić samochód z lawetą, o ile są spełnione pewne warunki. Prawo jazdy tej kategorii upoważnia do kierowania zestawem, którego masa nie przekracza 3,5 tony. Oznacza to, że ciężar lawety razem z przewożonymi rzeczami, np. samochodem, nie może być wyższy niż wskazana wartość. Przekroczenie masy całkowitej 3,5 tony jest karalne, jeżeli kierowca nie dysponuje prawem jazdy wyższej kategorii. Należy pamiętać, że w każdej chwili można natknąć się na kontrolę drogową, więc nie warto ryzykować i lepiej wynająć firmę przewozową lub poprosić o pomoc znajomego z odpowiednimi uprawnieniami, ponieważ nadprogramowe kilogramy mogą okazać się znacznie bardziej kosztowne. W przypadku transportu z lawetą oprócz kwestii prawa jazdy znaczenie ma dobór przyczepy i jej ładowność. Musi być dopasowana do samochodu. Trzeba również pamiętać o pasach zabezpieczających. Zadanie transportowania czegokolwiek lawetą powinno zostać powierzone doświadczonemu kierowcy, a w każdej sytuacji należy bezwzględnie zachować uważność. Jeżeli istnieje potrzeba wynajęcia lawety, można to zrobić, wchodząc na stronę http://www.tefra.com.pl/wypozyczalnia-przyczep/lawety/.

 

Kiedy wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii C1?

Prawo jazdy kategorii C1 jest niezbędne, gdy masa całkowita lawety i przewożonych rzeczy przekracza 3,5 tony. Z tego względu, decydując się na jakikolwiek przewóz z jej udziałem trzeba uwzględnić charakter transportu. Jeżeli jest pewne lub istnieje jakakolwiek obawa, że ładunek wraz z lawetą przekroczy granicę 3,5 tony, wówczas prowadzenie pojazdu powinna przejąć osoba dysponująca prawem jazdy kategorii C1. Zawsze należy brać pod uwagę nie tylko wagę lawety i na przykład przewożonego pojazdu, ale również ewentualnego bagażu, który może zaważyć na tym, że kierowca mający kategorię B nie będzie mógł zasiąść za kierownicą.

 

Sprowadzanie samochodów z zagranicy – komfort korzystania z lawety

Laweta naturalnie kojarzy się z pomocą drogową, ale bardzo często wykorzystuje się ją w momencie sprowadzania samochodu z zagranicy. Zdarza się, że w takich sytuacjach jest po prostu niezbędna, ponieważ samochód ma na przykład status powypadkowy. Auta bardzo często są ściągane z Niemiec, a tam jakakolwiek naprawa jest droższa niż w Polsce. Podobnie jest zresztą w wielu innych krajach. Z tego względu wygodniej i taniej przewieźć samochód na lawecie do kraju niż naprawiać go na miejscu. Nawet, jeżeli auto jest sprawne wiąże się to z formalnościami dotyczącymi tablic rejestracyjnych i koniecznością wykupienia ubezpieczenia. Dlatego w przypadku samochodów osobowych kierowcy z prawem jazdy kategorii B chętnie korzystają z lawet.  

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz