Jak odwołać się od wystawionego mandatu drogowego?

zatrzymanie zagranicznego prawa jazdy

Istnieje kilka przyczyn, dla których można spróbować odwoływać się od mandatu za wykroczenie na drodze. Jeżeli uważasz, że wystawiono Ci go niesłusznie, możesz złożyć wniosek o jego anulowanie.

zatrzymanie zagranicznego prawa jazdy

Wniosek mogą złożyć osoby ukarane mandatem, ich opiekunowie prawni, lub też z urzędu – funkcjonariusze służby, która wystawiła mandat. Przedstawiciel sądu również może złożyć taki wniosek, gdy posiada wiedzę, że mandat wystawiono niesłusznie.

Aby móc w ogóle ubiegać się o zniesienie mandatu, muszą ku temu zaistnieć pewne przesłanki, np.:

  • zostaliśmy ukarani mandatem niesłusznie – np. za parkowanie w miejscu, gdzie jest ono zabronione w nieprawidłowy sposób (braki w oznakowaniu itp.)
  • dostaliśmy mandat ratując czyjeś życie lub dobra materialne
  • spowodowaliśmy wykroczenie pod wpływem choroby psychicznej lub innego czynnika, spowodowanego szczególnym stanem zdrowotnym

Wniosek można składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania sądzie rejonowym lub też listem poleconym na adres tego sądu. Powinien on zawierać nasze dane, numer blankietu, na którym wypisano mandat, dokładny opis zdarzenia oraz przyczynę, dla której uważamy, ze mandat powinien zostać uchylony. Termin rozpatrzenia wniosku przez sąd nie jest ustalony, a odpowiedź przyjdzie listem na adres wnioskodawcy.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz