Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i na jak długo przysługuje?

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i na jak długo przysługuje?

Jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, a twój pojazd jest w stanie, który uniemożliwia dalszą jazdę i korzystanie z niego do momentu usunięcia szkody. Samochód, który wymaga naprawy jest ci niezbędny na co dzień, ze względu na dojazdy do pracy, uczelnię albo prowadzenie działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku możesz skorzystać z auta zastępczego? Kiedy przysługuje pojazd zastępczy? Jeśli tylko sprawca szkody ma ubezpieczenie OC, to wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane przez posiadacza pojazdu. Jako poszkodowanemu należą ci się odszkodowanie i świadczenia, w tym likwidacja szkody w…

Więcej...

Egzamin na prawo jazdy – co w tym strasznego?

Egzamin na prawo jazdy – co w tym strasznego?

Dla wielu kursantów przystąpienie do pierwszej próby egzaminu na prawo jazdy kończy się niepowodzeniem. Jest to moment, w którym często przyszłego kierowcę zjada stres. Jak więc przygotować się do pierwszej próby i jak postępować na drodze? Strach ma wielkie oczy  Przysłowiową oliwą dolewaną do ognia jest strach przenoszony drogą pantoflową. Często zasłyszane nieprawdziwe opinie od innych kursantów nawarstwiają negatywne emocje. Kolejnym czynnikiem jest brak komfortu psychicznego, bowiem przez wszystkie ustawowe trzydzieści godzin podczas podróży towarzyszy nam instruktor. Jego obecność oraz zawiązywana więź odciąża złe myśli. Co więcej – jego zadaniem…

Więcej...

Zmora polskich dróg – czyli przeładowane busy i zestawy ciężarowe

Zmora polskich dróg – czyli przeładowane busy i zestawy ciężarowe

Drogowe Eldorado na polskich drogach trwa w najlepsze, codzienne patrole funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego obfitują w przypadki mocno przeładowanych pojazdów oraz zestawów. Co jest tego powodem? I jak wygląda walka z nieuczciwymi przewoźnikami? Na początku przepisy – w przypadku busów wykonujących przewozy ładunkowe – w tym chociażby towary paletowe łączna ładowność nie może przekraczać masy 3,5 tony. Niestety, wiele firm decyduje się na przewóz o zwiększonej masie ładunkowej ze względu na czas oraz koszta. Ryzyko jest spore, biorąc pod uwagę, że obciąża ono kierowcę oraz przedsiębiorcę. Ważnym aspektem jest tutaj…

Więcej...

Nowoczesne oprogramowanie dla firm transportowych

Nowoczesne oprogramowanie dla firm transportowych

Prowadzenie firmy transportowej wiąże się z wieloma obowiązkami, które wynikają z polskich i unijnych przepisów prawa. Poza spełnieniem wymogów dotyczących formy działalności, kwalifikacji pracowników oraz wymaganych licencji i zaświadczeń, jest też konieczne prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców. W usprawnieniu tego procesu pozwoli nowoczesne oprogramowanie. Firma transportowa – wymagania formalne Świadczenie usług przewozowych może być ciekawym pomysłem na biznes. Rozpoczęcie działalności w tej branży wiąże się koniecznością zainwestowania sporej kwoty pieniędzy w licencje, pozwolenia oraz flotę i park maszynowy. Jednak, przy dobrym zarządzaniu i realizacji przewozów na trasach międzynarodowych, z pewnością…

Więcej...

Kierowco! Czekają Cię kolejne zmiany

Kierowco! Czekają Cię kolejne zmiany

Od pewnego czasu każdy kierujący samochodem nie jest zobowiązany do posiadania przy sobie dokumentów związanych z polisą OC oraz dowodem rejestracyjnym pojazdu, którym się porusza. Inaczej wygląda sprawa w przypadku braku blankietu z prawem jazdy. Tutaj bowiem za brak fizycznego dokumentu ustawodawca określił koszt wykroczenia na pięćdziesiąt złotych. Jak donoszą polskie władze ten stan rzeczy również ma się zmienić. Wychodząc naprzeciw kierowcom ministerstwo ds. cyfryzacji prowadzi pracę nad stworzeniem aplikacji na telefon, w której zawarte będą informacje związane z posiadanymi uprawieniami. Jest to świetne ułatwienie – zwłaszcza dla młodych kierowców,…

Więcej...