Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych w Polsce?

auto

Na polskich ulicach możemy spotkać się z różnymi kolorami tablic rejestracyjnych samochodów. Niektóre znacznie się od siebie różnią. Od czego zależy i co oznacza dany kolor tła czy czcionki?  Zmiany sytuacji politycznej, przekształcenia administracyjne kraju, a nawet zmiany przepisów powodują niekiedy bardzo różniące się od siebie wzajemnie tablice rejestracyjne. Dowiedz się z jakimi obecnie możemy się spotkać.

auto

Do 2000 roku tablice rejestracyjne były czarne z białymi literami i cyframi. Były one proste i minimalistyczne – bez symboli, naklejek i jakichkolwiek znaków. Obecnie nadal możemy dojrzeć je na ulicy na starych samochodach, które przekroczyły już wiek 20 lat oraz na samochodach, które od 2000 roku nie zmieniły swojego właściciela lub gdy nie istniał z tym czasie obowiązek zmiany tych tablic przy zakupie bądź sprzedaży. Po 2000 roku tablice rejestracyjne zmieniły swój wygląd i do dziś są białe z czarnymi literami i cyframi. Są jakby odwrotnością tablic starych z tą różnicą, że na tych obecnych, po lewej stronie widnieje niebieskie pole, na którym umieszczony jest symbol PL. Zmiana tablic starych czarnych na nowe i białe była spowodowana nowym podziałem administracyjnym polski na 16 województw. Obecnie na ulicy możemy zauważyć nad symbolem PL symbol flagi Polski lub unijne gwiazdki. Te nieco starsze tablice produkowane do 30 kwietnia 2016 roku posiadają flagę polski, z kolei po tej dacie symbol flagi został zastąpiony przez unijne gwiazdki.

Trzeba tutaj jeszcze wspomnieć o wydawanych od 1 lipca 2018 tablicach zmniejszonych. Są one wykorzystywane w sytuacji, gdy zwykła tablica rejestracyjna nie mieści się w danym samochodzie. Zdarza się tak przykładowo przy samochodach sprowadzanych z USA. Zmniejszone tablice rejestracyjne charakteryzują się one krótszym ciągiem znaków oraz tym, że są węższe od tablic rejestracyjnych.

Ponad to za dodatkową opłatą 1000 zł możemy wyrobić sobie indywidualne tablice rejestracyjne. Na takich tablicach znajdują się dwa symbole, które określają dane województwo (litera + cyfra) oraz od trzech do pięciu liter wybranych przez chętnego do posiadania takiej indywidualnej tablicy. Ciąg liter może tworzyć jakieś słowo, ale gdy będzie to wyraz obraźliwy lub wulgaryzm – taki wniosek zostanie oczywiście odrzucony.

Poza wszystkimi tablicami zwyczajnymi wyróżniamy tablice tymczasowe. Tablice rejestracyjne tymczasowe wydawane są na okres od złożenia wniosku o rejestrację pojazdu do dnia wydania tablic właściwych. Posiadają one białe tło i napisy koloru czerwonego. Tutaj podobnie jak w przypadku tablic indywidualnych symbol określa województwo – jedna litera i jedna cyfra. Po wydaniu właściwych tablic rejestracyjnych, te tymczasowe zwracane są do danego wydziału komunikacji.

Bardzo podobnymi do tablic tymczasowych są tzw. tablice badawcze wykorzystywane przy jazdach próbnych przez firmy, media czy instytuty. Jedyną różnicą jest litera występująca na końcu ciągu, oddzielona w wyraźny sposób od wcześniejszych cyfr. Najczęściej takim tablicom towarzyszy plakietka z napisem “Jazda próbna”.

Tablice dealerskie z białym tłem i zielonymi napisami są wykorzystywane przez salony samochodowe/motocyklowe i mogą one korzystać z jednego kompletu tablic dla kilku swoich pojazdów. Ich pierwsza literka określa powiat. Takie tablice wprowadzono dopiero 11 lipca 2019 roku. Wcześniej dealerzy korzystali z tablic badawczych. Tablice dealerskie inaczej określane są mianem profesjonalnych.

Wprowadzone niedawno – 1 stycznia 2020 roku tablice dla pojazdów elektrycznych oraz wodorowych charakteryzują się zielonym tłem z czarnymi napisami. Poza kolorem nie wyróżniają się niczym szczególnym. Ich układ jest identyczny jak w przypadku tablic zwyczajnych. Pojazdy z takimi tablicami cieszą się pewnymi przywilejami – wjazd na buspasy i to stref czystego transportu. Osoby, które zakupiły bezemisyjny pojazd przed produkcją zielonych tablic mają możliwość złożenia wniosek o ich wydanie.

Pojazdy zabytkowe również wyróżniają się innymi tablicami rejestracyjnymi. Wyróżniają się one jaskrawym żółtym kolorem i symbolem starego samochodu na jej końcu. Mają również skrócony ciąg zapisu. Wydawane są tylko tym właścicielom, których wiek pojazdu przekroczył 25 lat. Dodatkowo potrzebna jest także opinia konserwatora zabytków. Ich posiadanie uprawnia do jednego przeglądu na cały okres eksploatacji, ale niesie on ze sobą także obowiązek informowania o każdej ważnej zmianie konstrukcyjnej.

W miastach, gdzie działają placówki dyplomatyczne innych państw, możemy zauważyć niebieskie tablice rejestracyjne z białymi napisami. Wydawane są do użytku dla pojazdów przedstawicieli i misji dyplomatycznych oraz konsularnych i ich personelu.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz