Jeżeli kupujemy samochód w salonie, najłatwiej jest upoważnić do tego dealera, od którego nabywamy pojazd. Oszczędzi nam to wizyty w urzędzie, a efekt będzie taki sam, jakbyśmy robili to osobiście.
Jeżeli kupiliśmy samochód używany, mamy 30 dni na jego zarejestrowanie. Warto pamiętać, że urzędnik przyjmujący dokumenty sprawdzi, czy pojazd posiada ważne badania techniczne. Jeżeli ich nie ma, zostaniemy odesłani z kwitkiem. Pracownik wydziału komunikacji, do którego udajemy się zarejestrować nasze nowe cztery kółka, ma również obowiązek sprawdzić, czy pojazd posiada ważną polisę OC. W przypadku jej braku, będziemy mieć poważne kłopoty – każdy samochód zarejestrowany w naszym kraju musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), niezależnie od tego czy jeździ po drogach, czy stoi nieużywany w garażu.
Po kupnie samochodu musimy udać się do urzędu skarbowego właściwego naszemu miejscu zamieszkania i opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC), który wynosi 2 procent średniej rynkowej wartości danego modelu z dnia dokonania transakcji kupna-sprzedaży. Nie ma więc sensu wpisywać niższej kwoty na umowie, niż ta, która została zapłacona za samochód. W skrajnych przypadkach może nas to narazić na dodatkowe koszty.
Warto wiedzieć…
W przypadku, gdy kupujemy samochód od przedsiębiorcy, który wystawia nam fakturę VAT (nie VAT-marża), podatek PCC nie obowiązuje, ponieważ został już przez nas opłacony w cenie samochodu.
Kiedy obowiązki podatkowe są już za nami, możemy udać się do wydziału komunikacji odpowiedniego dla naszego miejsca zameldowania. Dokumenty niezbędne do rejestracji samochodu to:
- wniosek o rejestrację
- dowód zakupu/nabycia pojazdu (może nim być np. faktura, umowa kupna/sprzedaży, umowa darowizny, postanowienie z sądu przyznające prawo własności)
- dowód rejestracyjny
- karta pojazdu (jeśli została wydana)
- stare tablice rejestracyjne (koniecznie trzeba je wyczyścić)
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (w przypadku, gdy w starym dowodzie rejestracyjnym nie ma pieczątki potwierdzającej ważne badania)
- dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport z potwierdzeniem zameldowania)
- aktualne ubezpieczenie OC
Jeżeli nie będzie braków w dokumentacji, urzędnik powinien wydać nam od ręki czasowy (tzw. miękki) dowód rejestracyjny, a w terminie do 30 dni będzie można odebrać już właściwy dokument (tzw. twardy dowód).
Warto wiedzieć…
Niektóre wydziały komunikacji świadczą bezpłatną usługę powiadamiania SMS-em o możliwości odbioru twardego dowodu rejestracyjnego.