Procedura rejestracji pojazdu z UE jest znacznie bardziej skomplikowana, niż w przypadku rejestrowania samochodu krajowego. Samodzielne sprowadzanie pojazdu z UE wiąże się zawsze w pewnym ryzykiem, zwłaszcza gdy robimy to po raz pierwszy i nie mamy w tym doświadczenia. Łatwo się wtedy pogubić w „papierach”, dokumenty są przecież w języku, którego nie znamy zbyt dobrze lub nie znamy go wcale.
Pierwszym krokiem będzie przetłumaczenie dokumentów, które otrzymaliśmy od sprzedającego pojazd. Trzeba to zrobić koniecznie u tłumacza przysięgłego języka, z którego następuje tłumaczenie. Należy również zrobić kserokopię wszystkich tłumaczonych papierów, niektóre urzędy mogą wymagać również pieczątki tłumacza na kopiach, warto poprosić więc zawczasu o to osobę, która będzie robiła tłumaczenie.
Następnie musimy złożyć deklarację uproszczoną AKC-U (w ciągu 14 dni od zakupu) oraz opłacić podatek akcyzowy w wysokości 3,1% wartości samochodu (silniki do 2000cm3) lub 18,6% (większe jednostki napędowe). Na zapłatę mamy 30 dni od daty na umowie kupna-sprzedaży. Opłacenie tego podatku da nam prawo do wystąpienia z wnioskiem do naczelnika urzędu celnego o wydanie zaświadczenia, które potwierdzi opłacenie akcyzy. Aby to zrobić, trzeba złożyć, oprócz wniosku, następujące dokumenty:
- dowód opłacenia akcyzy
- deklarację AKC-U
- dowód zakupu samochodu (rachunek, umowa, faktura)
- dowód rejestracyjny pojazdu lub inny dokument identyfikacyjny z kraju pochodzenia pojazdu
- dokument poświadczający wyrejestrowanie pojazdu w kraju, z którego sprowadziliśmy samochód
- zaświadczenie o badaniu technicznym (jeżeli jest)
- tłumaczenia dokumentacji i umowy
Nie obejdzie się również bez wizyty w urzędzie skarbowym, w którym dostaniemy zaświadczenie VAT-25. Jest to dokument potwierdzający zapłatę podatku VAT lub brak takiego obowiązku (nie musimy płacić VAT-u, jeżeli auto pochodzi z transakcji wewnątrzwspólnotowej). Niestety, wydanie takiego zaświadczenia słono kosztuje – aż 160 zł.
Ostatnim miejscem, które musimy odwiedzić na drodze do zarejestrowania naszych wymarzonych czterech kółek, jest wydział komunikacji właściwy naszemu miejscu zameldowania. Dokumenty, jakie należy przedłożyć w tym miejscu to:
- wniosek o rejestrację pojazdu z zagranicy
- dowód potwierdzający zakup (faktura, rachunek, umowa) oraz tłumaczenie
- potwierdzenie opłacenia akcyzy
- zagraniczny dowód rejestracyjny, karta pojazdu i tablice rejestracyjne
- dokument wyrejestrowania pojazdu w kraju pochodzenia
- zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym (jeżeli była potrzeba zrobienia takowego)
- zaświadczenie VAT-25
- nasz dowód tożsamości
- dokument potwierdzający zapłacenie opłaty ewidencyjnej i komunikacyjnej
Dokładnie tak samo, jak przy rejestracji krajowego pojazdu, najpierw otrzymamy miękki dowód rejestracyjny, a do miesiąca od złożenia wniosku, będziemy mogli odebrać właściwy dokument.