OC – obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
Posiadanie polisy OC jest konieczne, by poruszać się po drogach, ale nie tylko. Część kierowców zapewne nie wie, że gdy pojazd jest nieużywany i stoi w garażu czy na podwórku przed domem, musi posiadać takie ubezpieczenie. Za jego brak, grożą bowiem dotkliwe kary.
Wylicz swoją składkę i ubezpiecz auto nawet 30% taniej
Jak najlepiej ubezpieczyć samochód? Można skorzystać ze wszelkiej maści porównywarek dostępnych w internecie, odwiedzić strony ubezpieczycieli, albo po prostu przejść się po oddziałach lub agencjach ubezpieczeniowych w okolicy i porównać ceny. W przypadku OC zasada jest prosta – im taniej, tym lepiej. Wynika to z faktu, że z tej polisy skorzysta tylko poszkodowany w kolizji czy wypadku, jeżeli to my jesteśmy sprawcą.
Oczywiście warto poświęcić trochę czasu i porównać maksymalnie dużo ofert, ponieważ wraz z OC, ubezpieczalnie oferują dodatkowe korzyści (holowanie, ubezpieczenie NNW, ochrona szyb) w niewiele wyższej cenie. Jeżeli parkujemy na parkingu pod blokiem lub na ulicy, warto pomyśleć o takim dodatkowym ubezpieczeniu.
Ceny polis OC różnią się znacznie, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupujemy ochronę. Czasami są to różnice sięgające trzykrotności najtańszej oferty, niekiedy mniejsze, niemniej jednak można sporo zaoszczędzić porównując wiele różnych ofert. Oczywiście na cenę polisy mają wpływ takie czynniki jak marka i model samochodu, wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zarejestrowania pojazdu, jego przeznaczenie itd.
Gdy kierowca zachowuje czyste konto w ilości stłuczek i innych zdarzeń drogowych, dostaje co roku coraz większą zniżkę na OC, w zależności od bezwypadkowego stażu. Dlatego młodzi kierowcy bez doświadczenia tak często rejestrują swoje samochody i biorą kogoś starszego z rodziny na współwłaściciela. Daje im to po prostu dodatkową zniżkę na polisę OC.
AC (autocasco) – dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne
Gdy posiadamy nowszy/droższy samochód i nie chcemy narażać się na ogromne koszty naprawy w przypadku, jeśli to my jesteśmy sprawcami kolizji, warto wykupić ubezpieczenie autocasco (AC). Jest ono odpowiednio droższe od OC, ale przy dobrych warunkach, gwarantuje nam spokój w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych.
Polisy AC różnią się od siebie znacznie w zakresie ochrony, jaką oferują nam ubezpieczalnie. Naturalnie, wraz ze wzrostem jej zakresu, rośnie odpowiednio cena takiego ubezpieczenia. Warto więc dokładnie wczytać się w umowę i warunki polisy, by ocenić czy spełnia ona nasze oczekiwania. Na koszt AC ma wpływ również to, jak wysoki udział własny ustalimy w przypadku powstania szkody. Im wyższy, tym mniej będzie kosztowała polisa.
Warto wiedzieć, że nawet jeżeli posiadamy ubezpieczenie od kradzieży, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania w takiej sytuacji. Dzieje się tak, gdy ponosimy bezpośrednią winę za za zaistniałą sytuację (np. zostawiliśmy kluczyki w stacyjce). Dotyczy to również innych zaniedbań, a nawet naruszeń prawa z naszej strony (jazda pod wpływem alkoholu, narkotyków, jazda niesprawnym lub nieubezpieczonym pojazdem itp).
NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Jest to ubezpieczenie, które obejmuje kierowcę i pasażerów pojazdu, który uległ kolizji. Standardowo ochrona obejmuje uszczerbek na zdrowiu podczas jazdy, wsiadania/wysiadania z samochodu, naprawy na drodze (np. wymiana koła). NNW nie jest obowiązkowe, ale często jest opcjonalne przy kupnie obowiązkowej polisy OC.
Koszt NNW zależy od wysokości ustalonej sumy ubezpieczenia. Wypłata przysługuje nam niezależnie od tego, czy jesteśmy objęci ochroną z polisy OC sprawcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ubezpieczyć się w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych i ze wszystkich otrzymać świadczenie w przypadku powstania uszczerbku na zdrowiu.