Kierowcom, którym zostało odebrane prawo jazdy na krócej niż rok, nie zostanie ono zwrócone automatycznie. Aby je odzyskać należy podjąć stosowne kroki. Zobacz, jak można przywrócić uprawnienia do kierowania pojazdami. Wniosek o zwrot zatrzymanego dokumentu należy złożyć do urzędu miasta, jeżeli mieszkamy w mieście na prawie powiatu (do urzędu odpowiedniej dzielnicy, jeżeli jest to Warszawa) lub do starostwa powiatowego. Można zanieść komplet dokumentów osobiście lub wysłać je pocztą. Poza wnioskiem o zwrot zatrzymanego „permis de conduire”, należy złożyć również orzeczenie lekarskie (jeżeli uprawnienia straciły ważność w okresie, gdy dokument był…
Więcej...Rok: 2016
Wymiana prawa jazdy
Za każdym razem, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania lub nasze prawo jazdy straciło ważność, powinniśmy wnioskować o wydanie nowego dokumentu „permis de conduire”. Dzieje się tak również w rzadkich przypadkach zmiany imienia i nazwiska. Dokonać wymiany prawa jazdy można osobiście lub przez internetową platformę ePUAP (przeczytaj o tym więcej tutaj). W przypadku wizyty w urzędzie, potrzebne będą: dowód tożsamości, wniosek o wydanie prawa jazdy, zdjęcie (zobacz jak powinno wyglądać), potwierdzenie opłaty, aktualne prawo jazdy oraz aktualne orzeczenie lekarskie, w przypadku, gdy badania stracą ważność. W przypadku wymiany przez internet, należy przygotować…
Więcej...Jak sprawdzić ilość punktów karnych?
Za każde większe przewinienie na drodze, Policja dodaje nam określoną ilość punktów karnych do naszego konta. Po przekroczeniu 24 punktów w ciągu jednego roku, prawo jazdy zostaje nam odebrane i trzeba na nowo przejść przez sito egzaminacyjne. Osoby, które sporadycznie dostają mandaty lub popełniają wykroczenia drogowe, z pewnością wiedzą ile punktów karnych mają na swoim koncie. Czasami jednak przy kilku mandatach w ciągu roku, nie jesteśmy pewni, co do ich ilości. Warto wybrać się wtedy na komendę Policji, by uzyskać informację, ilu punktów karnych zalega jeszcze na naszym koncie. Punkty…
Więcej...Jak odwołać się od wystawionego mandatu drogowego?
Istnieje kilka przyczyn, dla których można spróbować odwoływać się od mandatu za wykroczenie na drodze. Jeżeli uważasz, że wystawiono Ci go niesłusznie, możesz złożyć wniosek o jego anulowanie. Wniosek mogą złożyć osoby ukarane mandatem, ich opiekunowie prawni, lub też z urzędu – funkcjonariusze służby, która wystawiła mandat. Przedstawiciel sądu również może złożyć taki wniosek, gdy posiada wiedzę, że mandat wystawiono niesłusznie. Aby móc w ogóle ubiegać się o zniesienie mandatu, muszą ku temu zaistnieć pewne przesłanki, np.: zostaliśmy ukarani mandatem niesłusznie – np. za parkowanie w miejscu, gdzie jest ono…
Więcej...Jak zrobić prawo jazdy?
Do 2014 roku procedura uzyskiwania praw jazdy polegała na zrobieniu kursu i przystąpieniu do dwóch egzaminów: teoretycznego i praktycznego. Zmiany w przepisach wymusiły zmianę w kolejności postępowania w tej sytuacji. W tym artykule wyjaśnimy w przystępny sposób, jak uzyskać prawo do kierowania pojazdami. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi niezbędne badania (m.in. sprawdzi wzrok, sprawność ruchową itp.). Informacje, dokąd się udać na takie badanie, można znaleźć na stronach oddziałów NFZ lub też w szkole jazdy, którą sobie wybraliśmy do nauki. Następnie należy udać się do urzędu (starostwo powiatowe,…
Więcej...Jak powinno wyglądać zdjęcie do prawa jazdy?
Nie trzeba wcale składać wizyty w zakładzie fotograficznym, by zrobić zdjęcie do prawa jazdy. Wystarczy dobry aparat fotograficzny lub ostatecznie smartfon z dobrym aparatem i już można robić fotografię. Należy jednak pamiętać o kilku wytycznych, co do wykonywanych ujęć. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie oświetlenie i tło. Najlepiej będzie ustawić się, mając za plecami ścianę w jasnym (najlepiej białym), i co najważniejsze – jednolitym – kolorze. Zdjęcie musi być ostre i bez widocznych pikseli, tzn. należy ustawić maksymalną rozdzielczość w urządzeniu, którym wykonujemy fotografię. Podczas robienia zdjęcia, należy mieć…
Więcej...Nowe stawki akcyzy od nowego roku
Szykują się spore zmiany w podatku akcyzowym na sprowadzane z zagranicy samochody. Na zmianach tych stracą osoby chcące sprowadzić starsze auto z większym silnikiem, natomiast klienci poszukujący nowszych modeli mogą za to sporo zaoszczędzić. Do tej pory podatek od sprowadzonego samochodu zależał od pojemności silnika i jego wartości. Dla pojazdów o pojemności jednostki napędowej do 2000 cm3, akcyza była obliczana jako 3,1% od ceny zakupu. Dla większych silników było to 18,6%. Procentowe obliczanie tego podatku prowadziło często do zaniżania, przez osoby sprowadzające pojazd, jego rzeczywistej ceny. Teraz ministerstwo planuje wprowadzenie…
Więcej...Jak zaoszczędzić na OC – 9 sposobów
Ceny ubezpieczenia OC wciąż rosną i niestety, według specjalistów z branży ubezpieczeń ta tendencja nie ulegnie zmianie. Nie musisz się jednak obawiać, że tania polisa to problem. Wystarczy skorzystać z licznych okazji na obniżenie cen OC. Wówczas zapłacona składka nie wyczyści Twojego portfela. Podpowiadamy jak to zrobić.
Więcej...Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia prawa jazdy
Jeżeli prawo jazdy zostało zniszczone lub skradzione, można otrzymać nowy dokument (wtórnik), który będzie miał takie same dane jak poprzedni.
Więcej...Jak odzyskać zatrzymane zagraniczne prawo jazdy?
Odzyskiwanie zatrzymanego w Polsce zagranicznego prawa jazdy nie jest trudne. W tym artykule piszemy m.in. o wymaganych dokumentach i terminach oczekiwania.
Więcej...