Rejestracja pojazdu jest koniecznością, gdy samochód zmienia właściciela lub wyjeżdża z salonu. Najłatwiej jest dokonać rejestracji „czterech kółek”, które zakupiliśmy od mieszkańca tego samego miasta lub powiatu. Najgorzej jest natomiast przy rejestracji pojazdu spoza Unii Europejskiej.
1. Gdy pojazd został zakupiony w Polsce
Jest to sytuacja, w której najłatwiej zarejestrować samochód. Wszystkie sprawy załatwimy w dwóch miejscach – w urzędzie skarbowym właściwym naszemu miejscu zameldowania i w wydziale komunikacji. Najtaniej wychodzi, gdy kupujemy samochód po sąsiedzku – od mieszkańca tego samego powiatu lub miejscowości – tablice rejestracyjne pozostaną takie same, nie ma potrzeby ich wymiany. W innym przypadku dojdzie jeszcze ich koszt.
Zobacz jak zarejestrować samochód kupiony w kraju
2. Gdy pojazd został sprowadzony z innego kraju Unii Europejskiej
Tutaj sprawa wygląda trochę bardziej skomplikowanie. Aby dokonać rejestracji pojazdu z transakcji wewnątrz wspólnoty europejskiej, należy opłacić akcyzę, a jeżeli pojazd jest nowy, również podatek VAT. Należy również przetłumaczyć dokumenty na język polski. Każdy dokument i zaświadczenie niestety sporo kosztują, trzeba się więc liczyć z dużo większymi kosztami, niż w przypadku rejestracji krajowych samochodów.
Zobacz jak zarejestrować samochód kupiony w innym kraju UE
3. Gdy pojazd został sprowadzony z kraju spoza Unii Europejskiej
Najtrudniejszym wyzwaniem jest zarejestrowanie samochodu lub pojazdu, pochodzącego spoza Unii Europejskiej lub niebędącego członkiem EFTA. Oprócz akcyzy, zapłacimy również cło i podatek VAT, co podnosi cenę sprowadzanego samochodu niekiedy nawet o połowę.
Zobacz jak zarejestrować samochód kupiony w kraju spoza UE i EFTA